5ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού
Εκδηλώσεις Forum Ασφάλεια στο Διαδίκτυο Επικοινωνία Δευτεροβάθμια.Εκπαίδευση. Πειραιά
Ειδήσεις

Όλη η επικαιρότητα στο palo.gr

Καιρός

Σχολικό έτος 2021-2022

Πατήστε  εδώ
για να μεταβείτε στον νέο μας ιστότοπο

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αυριο στις 27 Οκτωβρίου 2021 θα πραγματοποιηθεί γιορτή για τον εορτασμό της επετείου του ΟΧΙ.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου  στις 09:45 π.μ. χωρίς τσάντες και βιβλία και θα αποχωρήσουν στις 11:00 π. μ.

Σε όποιον μαθητή απουσιάζει θα καταχωριστούν 5 απουσίες.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021 - 2022

Σχολική μονάδα

5ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού

Αριθμός τμημάτων

10

Αριθμός μαθητών/μαθητριών σχολικής μονάδας

203

Αριθμός εκπαιδευτικών σχολικής μονάδας

22

Αριθμός εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στα Εργαστήρια δεξιοτήτων

3

Αριθμός τμημάτων –

Αριθμός Σχεδίων Δράσης Τμημάτων

10

Σας προσκαλούμε στη διαδικτυακή παρουσίαση του 5ου βιβλίου της σειράς " Το μαγικό αρωματοπωλείο" με τη γερμανίδα συγγραφέα Αννα Ρούε και την καθηγήτρια Γερμανικών του σχολείου μας κυρία Αλεξάνδρα Παπαθανασίου ως βοηθό της. Στο σύνδεσμο θα βρείτε πληροφορίες για το πως μπορείτε να συμμετέχετε στον διαγωνισμό και να κερδίσετε αναμνηστικά δώρα από τον εκδοτικό οίκο και το Ινστιτούτο Γκαίτε:

Το Μαγικό Αρωματοπωλείο

Σχολικό έτος 2021-2022

Τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου ξεκινά η νέα σχολική χρονιά και υποδεχόμαστε τους μαθητές μας!

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου στις 9.30΄ το πρωί σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας:

Οι μαθητές θα πρέπει κατά την προσέλευση τους στον σχολικό χώρο να έχουν μαζί τους:

α) Πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης (τελευταίου εξαμήνου), για όσους μαθητές έχουν εμβολιαστεί ή νοσήσει  ή

β) φόρμα υπογεγραμμένη από τον γονέα/κηδεμόνα, στην οποία θα δηλώνεται το αρνητικό αποτέλεσμα του self-test, για τους μη εμβολιασμένους ή μη νοσήσαντες μαθητές και

γ) μάσκα, υποχρεωτικά για όλους τους μαθητές.

Τα πιστοποιητικά και τα αποτελέσματα των self-tests θα ελεγχθούν από τους εκπαιδευτικούς κατά την είσοδο των μαθητών στις σχολικές αίθουσες για την τέλεση του αγιασμού.

Τα self-test μπορούν να πραγματοποιηθούν έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση των παιδιών στο σχολείο.

Η φόρμα στην οποία θα δηλώσει ο γονέας/κηδεμόνας του μαθητή το αρνητικό αποτέλεσμα του self-test βρίσκεται στον διαδικτυακό τόπο https://self-testing.gov.gr/#mathites

Οι μαθητές της πρώτης τάξης να έχουν μαζί  τη σχολική τους τσάντα, γιατί θα μοιραστούν μόνο τα βιβλία της Α τάξης.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σχολικό έτος 2020-2021

Άλλη μια σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της. Μια χρονιά διαφορετική από τις άλλες, πρωτόγνωρη, που μας κράτησε μακριά από τις ζεστές αγκαλιές και τα χαμόγελα των μαθητών μας, αλλά μας δίδαξε πως όλοι μαζί μπορούμε, ακόμα και υπό τις πιο αντίξοες συνθήκες, να εργαστούμε ομαδικά και να τα καταφέρουμε.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και τους γονείς που στάθηκαν αρωγοί στο δύσκολο έργο μας και ευχόμαστε καλή ξεκούραση, σωματική και ψυχική, με την ευχή ότι η επόμενη χρονιά θα είναι καλύτερη για όλους!

Καλό καλοκαίρι!

Σχολικό έτος 2020- 2021

Ρολόι
Εορτολόγιο