5ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού
Εκδηλώσεις Forum Ασφάλεια στο Διαδίκτυο Επικοινωνία Δευτεροβάθμια.Εκπαίδευση. Πειραιά
Ειδήσεις

Όλη η επικαιρότητα στο palo.gr

Καιρός

Σχολικό έτος 2020- 2021

5ο  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

(Έργο της μαθήτριας: Κυριακής Πουρσανίδου Β2 - Απρίλιος 2021)

Η  Διεύθυνση, ο Σύλλογος Καθηγητών

και οι Μαθητές του Σχολείου μας

Σας εύχονται

Καλή Ανάσταση

και

Χαρούμενο Πάσχα

25η Μαρτίου 1821

200 χρόνια μετά…

«Σβήνουν δυο νύχτες και δυο αυγές προβάλλουν στον αγέρα

Δυο Λευτεριές  που σμίγουνε μέσα στην ίδια μέρα

Δυο λευτεριές ματόβρεχτες, παιδιά μεγάλου κόπου

Η λευτεριά του ΄Έλληνα κι η Λευτεριά του ανθρώπου.

(Κωστής Παλαμάς).

Οι μαθητές του τμήματος των Γερμανικών της Α΄ Τάξης

«Σε διαδικτυακή δράση… στο Γκαίτε»

Οι μαθητές γερμανικών της Α΄  τάξης του σχολείου μας, συμμετείχαν την Τετάρτη 17 Μαρτίου 2021 σε διαδικτυακό εργαστήρι του Ινστιτούτου Γκαίτε. Εκεί είχανε την ευκαιρία να περιηγηθούν σε ένα εικονικό escape room, να γνωρίσουν την καθημερινότητα μίας επιστήμονα μέσα από μία σειρά γρίφων, να μάθουν νέες λέξεις στα Γερμανικά και να λύσουν ένα μυστήριο που εξελίσσεται στην πόλη του Ντίσελντορφ με πρωταγωνίστρια μία νευροεπιστήμονα την κυρία Katrin.

Οι μαθητές μας άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς συνεργάστηκαν περίφημα και κατάφεραν στο τέλος να λύσουν το μυστήριο της «εξαφάνισης» της κυρίας Katrin.

Μπράβο στους μαθητές  και τις μαθήτριες μας!!!

« ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ»

Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, την Τετάρτη 17 Μαρτίου 2021 ενημερώθηκαν διαδικτυακά από τον Σύμβουλο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του 2ουΚΕΣΥ Πειραιά για τις Εκπαιδευτικές Επιλογές που έχουν μετά το Γυμνάσιο.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την διαδικτυακή ενημέρωση και έλαβαν υπεύθυνες απαντήσεις στις ερωτήσεις τους.

Το πέταγμα του Χαρταετού.

Ας πετάξουμε και φέτος ψηλά τον χαρταετό μας!!!

Ο συμβολισμός του πετάγματος του χαρταετού στην ελληνική  παράδοση είναι αρκετά συναφής με τη Θρησκευτική παράδοση, καθώς συμβολίζει το πέταγμα της ανθρώπινης ψυχής προς το Θεό.

Με άλλα λόγια θέλει να πει ότι ο προορισμός του πνεύματος του ανθρώπου είναι στον ουρανό δίπλα στον δημιουργό του. Το γεγονός δε, ότι το έθιμο γίνεται κάθε χρόνο την Καθαρά Δευτέρα κάθε άλλο παρά τυχαίο είναι, καθώς πραγματοποιείται την πρώτη μέρα της Σαρακοστής, οπότε οι χριστιανοί ξεκινούν τη σωματική και πνευματική τους κάθαρση μέσω της νηστείας της Μεγάλης Σαρακοστής.

Σαν έθιμο ξεκινάει από το 400π.Χ. στην Κίνα.

Οι Χριστιανοί παρέλαβαν το έθιμο το άλλαξαν και έδοσαν την δική τους πνευματική χριστιανική σφραγίδα.

Καλά Κούλουμα !

Η κυρά Σαρακοστή.

Η κυρά Σαρακοστή είναι εμπνευσμένη από την λαγάνα, το ψωμί που τρώμε
    την Καθαρή Δευτέρα. Είναι άζυμο χωρίς μαγιά για να φουσκώσει, μεγάλη σε σχήμα με πολύ σουσάμι. Η κυρά Σαρακοστή αναπαριστά και θυμίζει τη νηστεία που κάνουν οι Χριστιανοί γι΄ αυτό δεν έχει στόμα, νηστεύει, δεν έχει μύτη να μυρίζει και τα χέρια της είναι δεμένα μπροστά σε στάση προσευχής. Πρέπει να προσέξουμε ιδιαίτερα ότι έχει επτά πόδια που κόβουμε στο τέλος της κάθε εβδομάδας και ένα μετρώντας με αυτόν τον
τρόπο της ημέρες μέχρι το Πάσχα.

Την κυρά Σαρακοστή μπορούμε να την φτιάξουμε με ζυμάρι ή χαρτί και να την ζωγραφίσουμε.

1821-2021
200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

Ρολόι
Εορτολόγιο